Aktualności
Nasza szkoła bierze udział w akcji LIDL "Szkoły pełne talentów"
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021–2022
Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św. o godz. 800 odprawioną przez ks. proboszcza Józefa Masłonia, potem wszyscy uczniowie przeszli do szkoły, aby tam spotkać się z wychowawcami, nauczycielami.
Część artystyczną przygotowali uczniowie najstarszych klas. Uczniowie klasy VII pożegnali swoich starszych kolegów. Dla 9 Absolwentów- Jakuba Budyna, Nikodema Chwały, Kingi Gwizdała, Krystiana Kania, Katarzyny Mazur, Oskara Pawlika, Norberta Przydatka, Patryka Sobola oraz Mai Stasiak- był to już niestety ostatni przygotowany przez nich występ w naszej szkole. Montaż słowno-muzyczny wyrażał wdzięczność i podziękowanie dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, jak również dla swoich rodziców. Absolwenci podziękowali wszystkim za trud, starania, za cierpliwość oraz za wyrozumiałość.
Koniec roku szkolnego to szczególnie ważny moment dla uczniów klasy ósmej, którzy żegnają się ze szkołą, kolegami i koleżankami z klasy, nauczycielami. W tym roku absolwenci odebrali świadectwa ukończenia szkoły w licznym gronie – w obecności Pani Dyrektor Katarzyny Mach, księdza Józefa Masłonia, przedstawicieli Rady Rodziców, rodziców, nauczycieli, uczniów oraz swojego wychowawcy Pani Ewy Badzioch. Dyplomy Absolwenta Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedzieliskach uczniom klasy VIII wręczyła Dyrektor szkoły oraz wychowawca klasy.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw z wyróżnieniem uczniom klas IV-VII oraz nagród książkowych dla uczniów klas I-III za wysokie osiągnięcia w nauce. Za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie wyróżniono uczniów: klasa IV- Wróbel Maja, klasa V- Wróbel Wiktoria, klasa VII- Hudyma Nikola, Czachor Zuzanna. Uczniom- Nikoli Hudyma i Norbertowi Przydatek zostanie przyznane Stypendium Wójta Gminy Szczurowa za wysokie osiągnięcia w nauce.
Za wysokie osiągnięcia w nauce nagrody książkowe otrzymali również uczniowie klas I-III- Gabriela Wojnicka, Jakub Pawlik, Patryk Kuliszewski, Piotr Kozak, Antoni Król, Anna Zadęcka, Oliwia Pawlik, Marceli Zdunek, Milena Stasiak, Patryk Stasiak, Jakub Zadęcki, Sebastian Sobol, Oliwia Dadej, Antoni Zdunek.
Dyplomy i nagrody książkowe za wzorowe czytelnictwo: Milena Stasiak, Oliwia Dadej, Jakub Zadęcki, Anna Zadęcka, Oliwia Pawlik i Anna Chabura.
Nagrody za osiągnięcia sportowe otrzymali uczniowie klasy VIII- Maja Stasiak, Katarzyna Mazur, Norbert Przydatek i Krystian Kania, a dyplomy za wzorową frekwencję: Norbert Przydatek- klasa VIII, Amelia Kania- klasa V oraz Sebastian Sobol i Jakub Zadęcki- klasa III.
Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie KRUS wręczono pamiątkowe dyplomy i oryginalne nagrody.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród za udział klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w Debacie Oksfordzkiej i konkursie ekologicznym organizowanym w Dniu Ziemi. Warto podkreślić, że w obchody Dnia Ziemi włączyły się dzieci z oddziału przedszkolnego, które wspólnie z klasą I wykonały prace plastyczne pt. ”Ziemia naszym pięknym domem”. Przed tym ważnym wydarzeniem maluchy obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, które pokazały im, jak troszczyć się o przyrodę i ją chronić. Dzieci z klasy II i III dowiedziały się, jakie nasza planeta ma dla nas dary, co ją zatruwa i niszczy, następnie wykonały prace z surowców wtórnych. W trakcie zajęć towarzyszyły im tematyczne piosenki „Ziemia wyspa zielona”, „Zielony dom”. Uczniowie klasy IV i V utrwalili wiedzę, jak oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze, następnie przygotowali ekologiczny pokaz mody, gdzie przedstawili stworzone przez siebie stroje i kapelusze. Klasa VII przygotowała transparenty propagujące ochronę środowiska przyrodniczego, natomiast uczniowie klasy VIII wykonali Kodeks Ekologa.
Uczniowie klas IV-VIII wzięli również udział w szkolnym konkursie ekologicznym „EKO-TEST”, którego głównym celem było propagowanie działań proekologicznych, kształtowanie właściwych postaw ekologicznych oraz zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu: I miejsce – Zuzanna Czachor , II miejsce – Maja Stasiak , Dawid Mazur, III miejsce – Jakub Budyn, Krystian Kania.
Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu i Debaty Oksfordzkiej zostały ufundowane przez Wójta Gminy Szczurowa Pana Zbigniewa Moskala .
Ważnym momentem uroczystości było również wręczenie przez Panią Dyrektor PODZIĘKOWAŃ rodzicom i sponsorom, którzy wspierali prace szkoły w mijającym roku szkolnym. Za bezinteresowna pomoc, życzliwość okazaną nasze szkole, dziękujemy: Panu Zbigniewowi Moskal- Wójtowi Gminy, Pani Magdalenie Pawlik i Radzie Rodziców, Panu Kazimierzowi Wróbel- Sołtysowi wsi Niedzieliska, Panu Stanisławowi Czachor i Wspólnocie Leśno- Gruntowej z Niedzielisk, Pani Danucie Lipchardt i Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Pani Alicji Wróbel, Pani Paulinie Kania, Pani Monice Stasiak, Pani Katarzynie Stasiak.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor podziękowała uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom za całoroczną pracę oraz życzyła samych słonecznych dni, przyjemnego i zasłużonego odpoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych.
Wszystkim życzymy spokojnych, słonecznych, udanych i bezpiecznych wakacji.
11
Dzień Ziemi w Naszej szkole
Uczniowie szkoły połączyli siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze – tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń.
W obchody Dnia Ziemi włączyły się dzieci z oddziału przedszkolnego, które wspólnie z klasą I wykonały prace plastyczne pt. ”Ziemia naszym pięknym domem”. Przed tym ważnym wydarzeniem maluchu obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, które pokazały im jak troszczyć się o przyrodę i ją chronić. Dzieci z klasy II i III dowiedziały się, jakie nasza planeta ma dla nas dary, co ją zatruwa i niszczy, następnie wykonały prace z surowców wtórnych. W trakcie zajęć towarzyszyły im tematyczne piosenki „Ziemia wyspa zielona”, „Zielony dom”. Uczniowie klasy IV i V utrwalili wiedzę, jak oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze, następnie przygotowali ekologiczny pokaz mody, gdzie przedstawili stworzone przez siebie stroje i kapelusze. Klasa VII przygotowała transparenty propagujące ochronę środowiska przyrodniczego, natomiast uczniowie klasy VIII wykonali Kodeks Ekologa.
Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w szkolnym konkursie ekologicznym „EKO-TEST”, którego głównym celem było propagowanie działań proekologicznych , kształtowanie właściwych postaw ekologicznych oraz zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu:
I miejsce – Zuzanna Czachor
II miejsce – Maja Stasiak
Dawid Mazur
III miejsce – Jakub Budyn
Krystian Kania
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Wójta Gminy Szczurowa Pana Zbigniewa Moskala.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursu dziękujemy i gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.
2
Urodziny w przedszkolu
W czerwcu swoje urodziny obchodzili Maja, Maciuś, Kacper oraz Mikołaj.
Przedszkolaki zaśpiewali Jubilatom głośne „Sto lat” oraz złożyli życzenia.
Przedszkolaki obdarowali swoje koleżanki i kolegów upominkami oraz zaprosili na poczęstunki.6
Wyróżnienie w konkursie KRUS
5.06. w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku odbyło się uroczyste wręczenie nagród
w konkursie KRUS „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 0 Jakub Stasiak zdobył wyróżnienie.Serdecznie gratulujemy!
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 8.00.
Część artystyczna odbędzie się na sali gimnastycznej, a po niej spotkania z wychowawcami klas.
,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki – na ratunek” III moduł
Do realizacji ostatniego modułu projektu ,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki – na ratunek” uczniowie wybrali lekturę pt. ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta", którą napisał Hugh Lofting.
Dzieci bardzo kochają zwierzęta i tak jak bohater książki lubią im pomagać. Pomimo, iż książka ma ponad 100 stron uczniowie w szybkim tempie zapoznali się z przygodami bohaterów. Po przeczytaniu książki dzieci uzupełniły lekturniki.
Następnie uczniowie przygotowali "Lekturę na wieszaku". To kolejny nowy sposób pracy z lekturą, który aktywizuje dzieci do pracy i pokazuje, że omawianie książek wcale nie musi być monotonne.
W słoneczny dzień dzieci zorganizowały LEKCJĘ POD CHMURKĄ. Każdy z uczniów prezentował książkę, którą poleca przeczytać. Oczywiście nie zabrakło czytania wybranych fragmentów.
Został poznany także zawód weterynarza. Ponadto odbyły się zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci w ramach projektu zorganizowały także pokaz mody, podczas którego prezentowały stroje wybranych przedstawicieli zawodów.
Był to ostatni etap, kończący projekt w tym roku szkolnym.
8
Zakończenie Ogólnopolskiego Projekt Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”
W klasie drugiej i trzeciej zakończono także Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z darami natury świat nie jest ponury”.
Ostatnimi zadaniami były:
- „Karton i jego drugie życie”. Uczniowie kontynuowali swoje zajęcia „Być jak…” i wcielili się w wielkich artystów malujących martwą naturę na sztalugach. Tylko, że ich sztalugi były ekologiczne, bo wykonane z kartonów.
- „Bąbelkowe dzieła sztuki” – uczniowie wykorzystali folię bąbelkową do stworzenia kreatywnej pracy plastycznej, która ozdobiła ogrodzenie naszej szkoły z okazji Dnia Dziecka.
1
Projekt ,,Ławeczka przyjaźni” w naszej szkole
Z inicjatywy rodziców powstał w naszej szkole ciekawy pomysł na pogłębianie relacji między uczniami. Rodzice zaproponowali stworzenie w naszej szkole ławeczki przyjaźni/życzliwości na korytarzu. Dzieci ze wszystkich klas zaprojektowały podczas zajęć plastycznych wizję tego miejsca- ławeczki sprzyjającej nawiązywaniu relacji koleżeńskich. Następnie zakupiono do naszej szkoły ławeczkę, która znalazła swoje miejsce w przytulnym miejscu korytarza.
Każdy, kto usiądzie na ławeczce daje tym samym znak, że potrzebuje wsparcia, ciepłego słowa czy dobrej rady. Zasady korzystania z niej są proste. Wystarczy przestrzegać 3 kroków:
- Jeśli jest Ci smutno, czujesz się samotny i chciałbyś sie z kimś pobawić – siądź na ławeczce.
- Pobaw się z pierwszą osobą, która zaproponuje Ci zabawę.
- Jeśli widzisz, że ktoś siedzi na ławce – podejdź i zaproponuj wspólną zabawę!
Uzupełnieniem pomysłu jest cykl pogadanek na temat przyjaźni oraz zajęcia uczniów z pedagog panią Bożeną.
W naszej szkole na ławeczce przesiadują młodsi i starsi, duzi i mali – słowem –jest milej i weselej!
Dzień Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym
7 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.
Przedszkolaki w pięknych strojach z dużym zaangażowaniem występowały przed Rodzicami śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz tańcząc.
Po wspaniałych występach na twarzach Rodziców zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech.
Podczas wręczania róż oraz własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.
Po części artystycznej na rodziców i dzieci czekał poczęstunek.15
DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców przygotowała dla naszych uczniów wspaniałą niespodziankę. 3 czerwca wszyscy uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięli udział w wycieczce do pobliskiego Radłowa. Najpierw młodsi uczniowie oglądali w kinie film, a starsze klasy rywalizowały w rozgrywkach: gra w kręgle, bilard. Po 2-godzinnych zmaganiach sportowych i częstowaniu się smaczną pizzą, klasy IV-VIII udały się na seans filmowy, a młodsi pod bacznym okiem opiekunów próbowali swych sił na kręgielni.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Radłowie. Zwiedziliśmy Kościół, najstarszy zachowany zabytek Radłowa, kilkukrotnie przebudowywany, którego historia sięga roku 1337. Niemal w niezmienionym kształcie przetrwał on do czasów współczesnych. Kształt ówczesny zawdzięczał przebudowie dokonanej przez biskupa Piotra Głębickiego w latach 1643-1645. Jak wyglądał on przed 1643 rokiem możemy się jedynie domyślać na podstawie płaskorzeźb umieszczonych na tablicy erekcyjnej kościoła pochodzącej z 1337 roku.
Obejrzeliśmy również radłowski pałac biskupi. Data jego wybudowania nie jest możliwa do ustalenia. Możemy jedynie stwierdzić, że istniał on już w 1390 roku. Jego budowniczym mógł być biskup Jan Radlica lub nawet biskup Jan Grot, który często bywał w Radłowie.
Z przyjemnością spacerowaliśmy po parku przypałacowym, który jest niestety jedynie zaniedbaną resztką dawnych wspaniałych ogrodów otaczających pałac biskupi i późniejszy dwór. Obecna kompozycja ogrodowa została założona w połowie XIX w. Całość ogrodzona była ceglanym murem - dziś istniejącym jedynie w kilku miejscach. Ogród i park miały powierzchnię ok. 4 ha. Zamknięte były od północnej strony ogrodzeniem z ozdobną bramą i kratą
Radłowski rynek, który był ostatnim punktem spaceru, powstał prawdopodobnie w końcu XVII lub początku XVIII wieku, kiedy to upodobniono go do małego miasteczka z trapezowym rynkiem przy głównej ulicy na wprost ogrodu pałacowego. Podziwialiśmy jego architekturę siedząc na ławeczkach w cieniu, chłodząc się pysznymi lodami.
Niespodzianka przygotowana dla naszych wychowanków była udana. Dzieci pełne wrażeń, zadowolone podziękowały Mamom, które uczestniczyły w wycieczce za zorganizowanie wyjazdu.
Serdecznie dziękujemy Paniom z Rady Rodziców- Pani Magdalenie Pawlik oraz Pani Alicji Wróbel za przygotowanie niezapomnianych atrakcji dla naszych uczniów.
19
Dzień Dziecka w przedszkolu i w klasach I-III
W słoneczne, środowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola oraz klas I-III zebrały się na zewnątrz, aby radośnie obchodzić swój dzień, czyli Dzień Dziecka.
Był to dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń!
Były kolorowe balony, tory przeszkód, puszczanie baniek, rysowanie kredą, zabawy z hula hop.
To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej.12
Urodziny w przedszkolu
W maju swoje urodziny obchodzili Kubuś oraz Szymuś.
Przedszkolaki zaśpiewali Jubilatom głośne „Sto lat” oraz złożyli życzenia.
Chłopcy obdarowali swoje koleżanki i kolegów poczęstunkiem.3
DEBATA OKSFORDZKA- rozmowa ginącą sztuką
Żeby tak naprawdę wiedzieć,
czy się z kimś zgadzamy, czy nie,
trzeba go najpierw rozumieć!
Debata oksfordzka wywodzi się z tradycji brytyjskiej, to specyficzny rodzaj debaty, w którym dwie strony dyskutują nad postawioną tezą. Jest to swoisty pojedynek mówców, najważniejsza jest sztuka formułowania i prezentowania argumentów. Styl debat opiera się na stylu debat angielskiej Izby Lordów, gdzie ławy rządu i opozycji są umieszczone naprzeciwko siebie a mówcy widzą siebie nawzajem. Obecnie są popularne na całym świecie dzięki swojej widowiskowej formule.
Debata oksfordzka nie ma na celu wypracowania wspólnych wniosków lub przekonania uczestników do swoich racji. Głównym zadaniem jest przekonujące przedstawienie argumentów, zbijanie argumentów strony przeciwnej oraz rozwój umiejętności: etoryki, argumentacji, wystąpień publicznych, swobody wypowiedzi, kulturalnej dyskusji, odpowiedniego konstruowania wypowiedzi.
W ramach projektu Debata Oksfordzka dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VIII pod kierunkiem wychowawców uczyli się, jak dyskutować ze sobą na różne tematy z zachowaniem zasad kultury oraz poprawności językowej, używając rzeczowych i merytorycznych argumentów. Głównymi celami projektu było: kształcenie umiejętności argumentowania swojego stanowiska w wypowiedziach ustnych i pisemnych oraz podania przykładów, które je ilustrują, aktywizowanie do gromadzenia informacji na dany temat debaty, rozwijanie umiejętności kulturalnego argumentowania swojej tezy, poszerzenie horyzontów oraz wiedzy dzięki historycznej, społecznej oraz kulturowej tematyce debat, rozwijanie umiejętności kulturalnego i rzeczowego dyskutowania oraz kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Uczniowie wszystkich klas przeprowadzili debaty według wytyczonych zasad: Mówcy podzieleni zostali na dwie strony: „za” dyskutowaną tezą (strona Propozycji) i „przeciw” niej (strona Opozycji), debata w każdej klasie toczyła się według jednozdaniowej tezy. Jedna strona miała nas przekonać do słuszności tak sformułowanej tezy, druga strona miała ją podważyć i obalić. W tym celu mówcy obu stron zabierali głos na przemian. Każdy z nich miał na to trzy minuty. Jako pierwszy wystąpił mówca broniący tezy, a debatę kończył mówca atakujący tezę. Ukoronowaniem debaty był moment głosowania. Publiczność decydowała wtedy, czyje argumenty okazały się bardziej przekonujące i czy tytułowa teza debaty została obroniona. Nad sprawnym przebiegiem debaty czuwał Marszałek, który jako jedyny miał prawo udzielać głosu, zapowiadał poszczególnych debatantów, miał też prawo odebrać głos każdemu mówcy. Sekretarz pełnił funkcję pomocnika Marszałka. W trakcie przemówień informował mówców o czasie , jaki pozostał im do końca wystąpienia.
Klasa 0 – „Owoce są lepsze niż słodycze”
Tematem debaty dzieci z oddziału przedszkolnego było: „Owoce są lepsze niż słodycze.” Przedszkolaki dzielnie broniły swoich tez, przywołując argumenty, że owoce dostarczają witamin, można z nich przygotować pyszne soki, a słodycze powodują psucie zębów oraz tycie.
Wśród przedszkolaków temat ten budził wiele emocji, gdyż dzieci mają świadomość, że owoce są zdrowsze, ale słodycze są smaczniejsze.Klasy I- II-III : „Czytanie książek jest bardziej wartościowe niż granie w gry komputerowe.”
Wśród uczniów najmłodszych klas wybrano dwie drużyny, jedna była za czytaniem książek jako lepszym sposobem spędzania wolnego czasu- druga –broniła gier komputerowych. Obie drużyny dzieci były dobrze przygotowane, podawały wiele argumentów, a nawet wystąpiły odświętnie ubrane z okazji debaty. Poważnie się zaangażowały, co nas bardzo cieszy. Zwolennicy czytania, a nawet przeciwna drużyna zgodziła się z tym, że czytanie zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów, ułatwia naukę, rozwija słownictwo, pomaga odnieść sukces w szkole. Debata uczy dzieci współpracy w grupie, logicznego myślenia, wnioskowania i uzasadniana argumentów.
Klasy IV-V- „W obecnych czasach nie da się żyć bez telefonu komórkowego.”
Temat debaty przeprowadzonej w klasach IV-V budził duże emocje, bowiem drużyna Propozycji twierdziła, że w dzisiejszych czasach nie da się żyć bez telefonu. Padały różne argumenty, mówcy podkreślali, że telefon komórkowy może uratować życie dzięki szybkiemu wezwaniu pomocy. Telefon sprawdził się w czasach pandemii pozwalając na kontakty z bliskimi, kolegami. Z kolei drużyna przeciwna przekonywała, że do życia potrzebne są powietrze, jedzenie i drugi człowiek oraz, że nie wszędzie mamy dostęp do Internetu. Nasz Ekspert Pani Dyrektor pochwaliła obydwie drużyny za przygotowanie oraz wysoką kulturę osobistą. Przychyliła się do zdania, że w dzisiejszych czasach można żyć bez telefonu i uznała zwycięstwo drużyny Opozycji.
Klasa VII- „Duża klasa jest lepsza od małej.”
W klasie VII dwie drużyny - Propozycji, która w debacie broniła tezy i Opozycji, która starała się tezę obalić - zmierzyły się w dyskusji nad postawioną tezą „Duża klasa jest lepsza od małej.” Zarówno obrońcy tezy jak i ich oponenci spisali się znakomicie, wykazali się bowiem wysokim poziomem kultury osobistej i przygotowaniem oraz zaprezentowaniem argumentów z jednoczesnym poszanowaniem przeciwników. Głównymi argumentami Propozycji był m.in. fakt, że w dużej klasie jest większa szansa na poznanie i nawiązanie przyjaźni oraz kwestia zmniejszonego podziału kosztów przy organizacji przedsięwzięć i wycieczek. Z kolei grupa Opozycji podkreśliła, że w mniejszej klasie nauczyciel może poświęcić więcej uwagi uczniom i spersonalizować nauczanie. Po długiej i merytorycznej dyskusji okazało się, że wygrała siła argumentów Propozycji – obrońców tezy „Duża klasa jest lepsza od małej.”
Klasa VIII- „Gry komputerowe szkodzą, a nie rozwijają.”
Uczniowie klasy VIII doskonale opanowali sposób prowadzenia uporządkowanego sporu w formie debaty oksfordzkiej.Trzyosobowe drużyny, reprezentujące swoje racje, mierzyły się w pojedynkach na słowa i argumenty, walcząc o główną nagrodę. Młodzi mówcy debatowali nad tezą: „Gry komputerowe szkodzą, a nie rozwijają.” W debacie udział wzięli: Marszałek, Sekretarz oraz Mówcy – uczniowie klas ósmej. Debata przeprowadzona została z uwzględnieniem wszystkich zasad debaty oksfordzkiej. To było ważne doświadczenie wśród szkolnej społeczności - uczniowie mieli możliwość trafnie dobrać argumenty “za” i “przeciw”. Strony składały się z 3 uczniów – którzy wcześniej, w klasie, metodą ” burzy mózgów” poszukiwali najbardziej trafnych argumentów. Następnie uczniowie zadawali sobie pytania, których było bardzo dużo. Były one przemyślane i pokazujące jak bardzo temat debaty poruszył młodzież. Uczniowie zauważyli, że gry komputerowe mają wiele zalet - to nowoczesne medium komunikacyjne umożliwiające nawiązywanie nowych znajomości, odnawianie starych itd. Z drugiej zaś strony stanowią okazję dla oszustów, mogą też powodować pogorszenie nastroju, a nawet zdrowia. Uczniowie przygotowali także prezentację multimedialną promującą debatę.
Brak umiejętności dobrego dyskutowania wydaje się być jedną z najpoważniejszych przeszkód w budowaniu dobra wspólnego. Dyskurs publiczny pozostawia pod tym względem wiele do życzenia, ale – skoro chcielibyśmy, żeby nasi wychowankowie potrafili się ze sobą dogadywać – to czy nie powinniśmy uczyć tej umiejętności w szkole?. Każdy z nas żyje i pracuje z innymi ludźmi. Oczywiście w zależności od tego, co w przyszłości nasi uczniowie będą robić, umiejętność dyskutowania będzie przydawała im się mniej, czy bardziej – ale warto zauważyć, że wprowadzenie choćby elementarnych podstaw nauki dyskutowania w szkole – jest dla każdego ucznia bardzo rozwijające.
14
Wycieczka oddziału przedszkolnego i klas I -III do Bacówki „Biały Jeleń” w Iwkowej
W dniu 11 maja 2022 roku poznaliśmy urocze miejsce jakim jest Bacówka „Biały Jeleń” w Iwkowej. Podczas pobytu w bacówce uczestniczyliśmy w ścieżce edukacyjnej „ Od ziarenka do bochenka”. Była to bardzo ciekawa lekcja. Podczas krótkiego wykładu poznaliśmy podstawowe typy zbóż, etapy wypieku chleba, a w trakcie warsztatowej części zwiedziliśmy wiejską chatę, wiatrak, piekliśmy własnoręcznie przygotowane bułeczki, odwiedziliśmy mini ZOO oraz sami mogliśmy spróbować jazdy konnej. Pyszne drożdżówki, ciepła herbatka, podpłomyk z borówkami oraz kiełbaski z ogniska uatrakcyjniły nasz pobyt.
8
XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz - aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Dzień Rodziny w naszej szkole
Dzień Matki i Dzień Taty obchodziliśmy w tym roku 5 maja jako wspólne święto. Rodzice zostali zaproszeni na występ swoich pociech z klas 1-7. W części artystycznej wystąpili m.in. uczniowie klasy czwartej, piątej i siódmej deklamując wzruszające wiersze i życzenia. Natomiast młodsi uczniowie przedstawili humorystyczne przedstawienie pt. : ,,Miał raz tata fiata grata” bawiąc publiczność zabawnymi tekstami. Mieliśmy okazję kolejny raz posłuchać gry na klarnecie naszej koleżanki Nikoli Hudyma i docenić jej talent.
Dla rodziców przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny, zaśpiewaliśmy tradycyjne ,,Sto lat”, a także zaprosiliśmy ich na poczęstunek. Najstarsi uczniowie wystapili w roli sympatycznych kelnerów, z której spisali się znakomicie podając gościom ciasto i kawę. W miłej atmosferze odbyło się zebranie rodziców z panią dyrektor Katarzyną Mach, a następnie spotkania z wychowawcami.
20
Koncert naszej uczennicy we Francji
Zapraszamy do obejrzenia koncertu naszej uczennicy Nikoli Hudyma we Francji.
Koncert odbędzie się 9.05 o godzinie 20.00.
Zapraszamy!
Święto Konstytucji 3 Maja
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, jest wspaniałą możliwością uzmysłowienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm.
Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Warto podkreślić, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Rocznica uchwalenia konstytucji była wielkim świętem państwowym w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu tego święta narodowego.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, w piątek, 29 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole montaż słowno-muzyczny poświęcony obchodom ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Wszyscy z uwagą wysłuchaliśmy krótkiej „lekcji historii”. Uczniowie klasy VIII zaprezentowali historię tworzenia konstytucji, przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i uchwalenia Konstytucji 3 Maja, recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim obecnym uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.
W obecnych czasach wyraźna zdaje się być potrzeba szczególnego podejścia do wychowania patriotycznego. Święto 3 Maja daje ku temu okazję, dlatego celem tej uroczystości patriotycznej było budzenie wrażliwości na święta narodowe, postaw patriotycznych oraz emocjonalne przywiązanie uczniów do Ojczyzny.
FESTIWAL ZAWODÓW
26 kwietnia 2022 r. uczniowie klas 8 uczestniczyli w Festiwalu Zawodów organizowanym przez Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego. W tym roku festiwal odbywał się w TAURON Arenie Kraków. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół z Małopolski, ale także mogli zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż i porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie. Formuła festiwalu miała charakter branżowy i polegała na interaktywnej prezentacji zawodów, w których kształcą zarówno szkoły zawodowe jak i uczelnie medyczne zgrupowane w strefach tematycznych: mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej, turystyczno-gastronomicznej, medyczno-społecznej, handlowo-usługowej, budowlanej, energetycznej i chemicznej oraz mundurowej. Targi edukacyjne w Małopolsce to przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego będące elementem budowy regionalnego systemu orientacji zawodowej. Takie spotkanie to działanie będące częścią kompleksowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego, Dopełnieniem wyjazdu był wykład i prezentacja multimedialna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz centrum rozrywki z trampolinami GOjump.
4
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie