PROJEKT "SZKOŁY RÓWNYCH SZANS W GMINIE SZCZUROWA"
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są realizowane wśród uczniów klasy pierwszej w ramach projektu „ Szkoły równych szans w Gminie Szczurowa”
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mają na celu wspieranie dzieci w rozwoju motorycznym, percepcyjno-motorycznym i emocjonalnym. Podczas pierwszego etapu edukacyjnego są one szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na wczesne zniwelowanie deficytów, które mogą utrudniać dalszy rozwój edukacyjny.
Współczesna edukacja coraz częściej sięga po nowoczesne i zintegrowane metody wspierania najmłodszych uczniów w rozwoju psychoruchowym, emocjonalnym i społecznym. Przykładem takiego podejścia jest wykorzystaniu elementów integracji sensorycznej, piasku kinetycznego i gier o emocjach. Sala integracji sensorycznej oraz pomoce terapeutyczne i gry edukacyjne zostały zakupione w ramach projektu” Szkoły równych szans w Gminie Szczurowa”
Zajęcia odbywające się w specjalnie przygotowanej sali integracji sensorycznej dają dzieciom możliwość doświadczania bodźców sensorycznych w bezpieczny i kontrolowany sposób. Wykorzystuje się tu różnorodne sprzęty: materace, drabinki czy piłki, które wspierają rozwój dużej i małej motoryki, koordynacji ruchowej oraz równowagi. Dzieci uczestniczą w ćwiczeniach ruchowych połączonych z zadaniami angażującymi różne zmysły – wzrok, słuch, dotyk. Dzięki temu uczą się regulować napięcie mięśniowe, koncentrować uwagę oraz lepiej radzić sobie w codziennym funkcjonowaniu szkolnym.
Z kolei zabawy z piaskiem kinetycznym angażują zmysł dotyku, rozwijają sprawność manualną oraz pobudzają wyobraźnię dziecka. Podczas zajęć uczniowie formują kształty, budują konstrukcje i odwzorowują litery czy cyfry. To nie tylko świetna zabawa, ale i skuteczna forma terapii ręki, wspierająca rozwój grafomotoryki – kluczowej w nauce pisania. Ponadto zabawy z piaskiem pozwalają uczniom wyciszyć się i skupić, co ma ogromne znaczenie w rozwijaniu koncentracji uwagi.
W zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych wykorzystywaliśmy się gry edukacyjne związane z emocjami – „ Emocje”, „ Góra uczuć”, „Drzewko emocji”- pomoce zakupione w ramach realizowanego projektu. W ten sposób uczniowie rozwijali empatię i uczyli się konstruktywnego wyrażania uczuć.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej, pracy z piaskiem kinetycznym oraz edukacji emocjonalnej:
- wspierały rozwój psychoruchowy i poznawczy,
- poprawiały koordynację i sprawność manualną,
- uczyły samoregulacji emocjonalnej,
- rozwijały umiejętności społeczne i komunikacyjne,
- budowały poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości.
Dzięki atrakcyjnej formie uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, traktując je nie, jako obowiązek, lecz jako przyjemność i chwilę wytchnienia w codziennym życiu szkolnym. Wczesne wdrożenie takich metod w klasie pierwszej daje szansę na harmonijny rozwój dziecka, eliminowanie trudności w nauce i budowanie pozytywnych doświadczeń związanych ze szkołą. Zajęcia te realizowane dzięki projektowi „ Szkoły równych szans w Gminie Szczurowa” – to inwestycja w przyszłość najmłodszych uczniów.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
13
Zakup monitora interaktywnego w ramach projektu "Szkoły Równych Szans"
Monitor interaktywny na lekcjach matematyki to narzędzie, które może znacznie uatrakcyjnić i ułatwić proces nauczania, pozwala na współpracę uczniów i dostosowanie tempa nauczania do ich indywidualnych potrzeb, umożliwia wyświetlanie animacji, filmów, interaktywnych wykresów i map, co ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień, można również dodawać notatki, rysunki i komentarze na bieżąco, co wspiera przyswajanie wiedzy. Nauczyciel ma możliwość stosowania aplikacji edukacyjnych i gier interaktywnych, które są wykorzystywane do sprawdzania wiedzy uczniów w formie zabawy. Praca z monitorem interaktywnym wspiera rozwój orientacji przestrzennej, pracy z liczbami i konstruowaniem przestrzennych obiektów, co jest kluczowe w nauce matematyki. Monitor pozwala na wykorzystanie oprogramowania specjalistycznego- programy takie jak GeoGebra mogą być wykorzystywane do modelowania geometrycznych i algebraicznych obiektów. Na lekcji geometrii można użyć monitora interaktywnego do wizualizacji trójwymiarowych obiektów, np. brył, za pomocą interaktywnych programów. Uczniowie mogą również wspólnie konstruować trójwymiarowe obiekty na monitorze, co ułatwi im zrozumienie pojęcia przestrzeni. Monitor interaktywny jest cennym narzędziem edukacyjnym, które może uatrakcyjnić lekcje matematyki, zwiększyć zaangażowanie uczniów i wspierać ich rozwój. Jego interaktywne funkcje i możliwość wykorzystania różnych źródeł informacji sprawiają, że jest idealnym narzędziem do dynamicznego i efektywnego nauczania.
Monitor interaktywny będzie również wykorzystywany na lekcjach języka polskiego, do wizualizacji treści, prezentacji materiałów multimedialnych i interakcji z uczniami. Umożliwia to m.in. analizę tekstów literackich, wizualizację poezji, tworzenie map myślowych, a nawet korzystanie z aplikacji interaktywnych wspierających nauczanie języka polskiego. Można na monitorze wyświetlać fragmenty tekstów, a następnie wspólnie z uczniami analizować poszczególne zdania, słowa, motywy literackie. Dzięki możliwości nanoszenia komentarzy, wykresów, czy rysunków, uczniowie mogą zobaczyć, jak nauczyciel i oni sami analizują tekst, co może być pomocne w przyswajaniu materiału. Można korzystać z aplikacji i gier interaktywnych wspierających analizę tekstów, np. quizów, krzyżówek, gier w pasujące pary, które sprawdzą wiedzę i utrwalą ją w przyjemny sposób. Na monitorze będzie można wyświetlać filmy związane z tematem lekcji, np. dokumenty o autorach, filmowe adaptacje lektur, materiały edukacyjne z YouTube, prezentować zdjęcia, rysunki, grafiki związane z tematem lekcji, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć materiał. Uczniowie na zajęciach z języka polskiego będą mogli również przedstawiać swoje własne prace, np. prezentacje multimedialne, zdjęcia lub filmy, co wzmacnia ich zaangażowanie w zajęcia.
Monitor interaktywny jest również niezwykle przydatny na lekcjach języka angielskiego podczas: wyświetlania materiałów multimedialnych, tworzenia notatek i komentarzy, korzystania z aplikacji i gier edukacyjnych, które pomagają w nauce języka angielskiego w sposób zabawy i interakcji. Dzięki platformom takim jak Wordwall, Quizlet, Quizizz i Kahoot można tworzyć interaktywne quizy i ćwiczenia, które angażują uczniów i pomagają im utrwalić wiedzę. Na lekcjach języka angielskiego monitor można wykorzystać do udostępniania materiałów online, takich jak artykuły, wideo czy interaktywne ćwiczenia, co ułatwia uczniom dostęp do dodatkowych zasobów. Uczniowie mogą tworzyć prezentacje i grafiki na monitorze interaktywnym, co rozwija ich kreatywność i umiejętność prezentowania informacji.
Podsumowując, monitor interaktywny jest doskonałym narzędziem na lekcjach, które pozwala na bardziej angażującą, interaktywną i efektywną naukę. Dzięki niemu lekcje stają się bardziej atrakcyjne, urozmaicone i sprzyjające rozwojowi różnych umiejętności u uczniów. Pomaga w rozwoju różnych umiejętności, takich jak umiejętność pracy grupowej, prezentacji, tworzenia grafik i korzystania z technologii, pozwala na indywidualizację nauczania, dzięki czemu każdy uczeń może uczyć się w swoim tempie i w sposób, który najlepiej mu odpowiada.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
3
Półkolonie doświadczania świata
Tygodniowe zajęcia od 7 lipca do 11 lipca 2025 w godzinach 9:00 - 15:45
- półkolonie dla uczniów szkoły podstawowej, poziom trudności i tematyka dostosowana do wieku uczniów
- praktyczne zajęcia polegające na przeprowadzaniu doświadczeń - nauka poprzez zabawę
- każdego dnia min. 1h przeznaczona na zabawę na świeżym powietrzu
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Kwietniowa realizacja zajęć projektowych
W kwietniu, na zajęciach dodatkowych z języka polskiego prowadzonych z uczniami klas 4-5 dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy ortograficzne. Są to różnorodne gry, ćwiczenia i zadania, które skupiają się na poprawnej pisowni słów, zasadach gramatycznych i ortograficznych. Na zajęciach zabawy ortograficzne są indywidualne oraz grupowe i mają na celu uczynienie nauki ortografii przyjemną i interesującą dla dzieci. Zabawy obejmują różne formy, takie jak, wyścigi ortograficzne, dyktanda, łamigłówki, gry słowne, układanie słów, rozwiązywanie krzyżówek, korekty błędów ortograficznych. Wykorzystywane są pomoce typu: klocki LOGO do zabawy, nauki pisania i ortografii, ortograficzne gry karciane, karty ortograficzne, quiz- Ortografia na wesoło, ortograficzne zeszyty ćwiczeń, Słowny ekspres- gra edukacyjna oraz zestaw ćwiczeń i materiałów interaktywnych z obszaru edukacji polonistycznej.
W ramach zajęć dydaktyczno wyrównawczych z języka angielskiego uczniowie w kwietniu skupiali się na rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem. Dzięki takim pomocom jak zestawy czytanek „Fairy tales” Cinderella, Teen Readers „Anne of Green Gables czy Carousel the English-speaking world. Dzięki pracy z tymi materiałami uczniowie doskonalili umiejętność nie tylko czytania ze zrozumieniem, ale także pisania oraz mówienia. Dodatkowo wyrabiali umiejętność pracy z pomocami dydaktycznymi jaki słowniki.
Na zajęciach dydaktyczno wyrównawczych z matematyki uczniowie trenowali czytanie tekstu matematycznego ze zrozumieniem, samodzielnie rozwiązywali zadania, kształtowali umiejętność logicznego myślenia oraz jasnego formułowania wniosków. Wszystkie zajęcia są prowadzone przy wykorzystaniu pomocy zakupionych w ramach projektu.
W ramach projektu zakupiono Zestaw do sali Integracji Sensorycznej. Jest on wyposażony w sprzęty przeznaczone do różnych zadań ruchowych. Dzięki wykorzystaniu certyfikowanych materiałów posiada gwarancję najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Uczniowie podczas zajęć mają możliwość doświadczania różnorodnych aktywności, które wpływają na koordynację, równowagę, poprawę sprawności fizycznej.
Dzieci uczą się przez doświadczenia, a sensoryczne bodźce wpływają na ich rozwój w wielu aspektach m.in. poprawiają koncentrację, regulują emocje oraz uczą kreatywności.
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne wywierają wpływ również na pozytywną samoocenę i wiarę we własne możliwości. Pomoce terapeutyczne zakupione w ramach projektu m.in. gry: „Emocje” „Góra uczuć”, czy „Drzewko emocji”, „Krąg elastyczny” umożliwiają przeprowadzenie zajęć poświęconych tematyce uczuć. Pozwala to uczniom na:
- lepsze radzenie sobie z emocjami;
- poprawę nastroju;
- rozwijanie umiejętności społecznych;
- poprawę integracji w grupie rówieśniczej
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
15
Realizacja zajęć w ramach projektu "Szkoły Równych Szans" w Gminie Szczurowa
W II półroczu, od stycznia do końca marca odbyło się po 10 zaplanowanych zajęć z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki i zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Na zajęciach dodatkowych z matematyki wykorzystywana jest tablica interaktywna- monitor interaktywny ,,75” z komputerem OPS. Uczniowie, jak i nauczyciele korzystają z drukarki laserowej cz.-b z drukiem dwustronnym.
Na zajęciach polonistycznych przeprowadzane są zabawy językowe, podczas których zwraca się uwagę na poprawność gramatyczną i logiczną zdań np. zabawy ze zdaniami, układanie zdań, dopowiadanie brakującego słowa, układanie zdania o określonej długości, z podanym słowem. Wykorzystywane są pomoce typu: klocki LOGO do zabawy, nauki pisania i ortografii, ortograficzne gry karciane, karty ortograficzne, quiz- Ortografia na wesoło, ortograficzne zeszyty ćwiczeń, Słowny ekspres- gra edukacyjna oraz zestaw ćwiczeń i materiałów interaktywnych z obszaru edukacji polonistycznej.
W ramach zajęć wyrównawczo – dydaktycznych z j. angielskiego uczniowie trenowali układanie zdań wykorzystując różne struktury gramatyczno – leksykalne, ćwiczyli reagowanie w typowych sytuacjach społecznych. Celem tych zajęć jest rozwijanie kompetencji komunikatywnych, poszerzanie zasobu słownictwa. W trakcie lekcji wykorzystywane są gry planszowe oraz karciane takie jak: Let’s play English: Play for the Planet , Let’s party, The great verb game. How are you?
Celem zajęć korekcyjno – kompensacyjnych jest rozwijanie i doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, logicznego myślenia, percepcji wzrokowej i słuchowej, oraz grafomotoryki i precyzyjnych ruchów rąk. Poprzez wykorzystanie pomocy terapeutycznych zakupionych w ramach projektu: gier planszowych, mas plastycznych, zeszytów ćwiczeń „ Myślę, rozwiązuję i wiem”, uczniowie w miłej i bezpiecznej atmosferze, uczą się i bawią doskonaląc swoje umiejętności edukacyjne.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
20
Zajęcia prowadzone przy użyciu pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach Projektu "Szkoły Równych Szans"
W ramach projektu "Szkoły Równych Szans w Gminie Szczurowa" w Szkole Podstawowej w Niedzieliskach odbywają się zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. Projekt jest realizowany od 1 czerwca 2024 r do 31 sierpnia 2026r. W ramach projektu zaplanowano działania w obszarach tematycznych wynikających z diagnozy potrzeb oraz specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczestników: zajęcia dla uczniów w celu wyrównania szans edukacyjnych, działania integracyjne umożliwiające pełne i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.
Od grudnia wszystkie zajęcia są wzbodzacone o użycie pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu, a są to mi.in monitor interaktywny, drukarkę laserową, gry edukacyjne oraz szereg materiałów edukacyjnych do zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego, języka angielskiego oraz matematyki.
Projekt „Szkoły Równych Szans w Gminie Szczurowa” przyczynił się do wzbogacenia oferty edukacyjnej oraz poprawy jakości nauczania w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, wsparciu uczniów oraz nowoczesnym narzędziom edukacyjnym, tworzymy środowisko, w którym każdy uczeń ma szansę na rozwój i osiągnięcie sukcesu. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do budowania równości w dostępie do edukacji i pomogą w kształtowaniu przyszłych pokoleń.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
15
Pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu "Szkoły równych szans w Gminie Szczurowa.
W listopadzie do naszej szkoły dotarł nowy sprzęt oraz pomoce dydaktyczne, które zakupiliśmy w ramach projektu „Szkoły równych szans w Gminie Szczurowa”.
Wśród dostarczonego wyposażenia znalazły się m.in.
- Monitor interaktywny ,,75” z komputerem OPS oraz mobilnym stojakiem
- Drukarka laserowa cz-b z drukiem dwustronnym
- gry edukacyjne i szereg materiałów edukacyjnych do zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego, języka angielskiego oraz matematyki.
Projekt "Szkoły równych szans w Gminie Szczurowa” realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w okresie od 01 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2026 r.
7
Projekt "Szkoły Równych Szans w Gminie Szczurowa"
W październiku 2024 roku rozpoczęły się zajęcia z uczniami w czterech szkołach w gminie w ramach projektu Szkoła Równych Szans w Gminie Szczurowa. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Szkoły biorące udział w projekcie: Zespół Szkół w Szczurowej, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa w Szczurowej, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Przemykowskiej, Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzelcach Wielkich, Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedzieliskach.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i dostępu do edukacji włączającej poprzez wdrożenie następujących działań: realizację zajęć dodatkowych oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, realizację wsparcia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, podnoszenie świadomości, umiejętności, kompetencji i kwalifikacji kadry w zakresie wsparcia ucznia ze specjalnymi potrzebami, realizację działań integrujących uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych ze społecznością szkolną, wzmocnienie potencjału szkół pod względem infrastruktury i wyposażenia, w tym adaptacja pomieszczeń.
W ramach projektu zaplanowano działania w obszarach tematycznych wynikających z diagnozy potrzeb oraz specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczestników: zajęcia dla uczniów w celu wyrównania szans edukacyjnych, działania integracyjne umożliwiające pełne i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły, szkolenia dla nauczycieli , doposażenie pracowni - zakup sprzętu i wyposażenia niezbędnego do realizacji edukacji włączającej na terenie szkół celem prowadzenia terapii na jej terenie oraz dostosowania wyposażenia do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami.
Aktualnie realizowany projekt w naszej szkole obejmuje: dodatkowe zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki oraz zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Dodatkowe zajęcia dla uczniów ukierunkowane są na rozwój kompetencji kluczowych, służą wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego, typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.